İçeriğe geç

BORNOVA SAHİBİNDEN EV EŞYASI ALAN 0554 551 57 14

İZMİR BORNOVA SPOT 0554 551 57 14

İZMİR BORNOVA BUZDOLANI ALAN ,

BORNOVA/İZMİR 2.EL BULAŞIK MAKİNESİ ALAN VE SATAN SPOT ,SPOTÇU, SPOTÇULAR  ,SPOT  BORNOVA ,ANTİKA ALAN ,ANTİKACI

BORNOVA BUZDOLABI SATAN ,KELEPİR EV EŞYASI DEĞERİNDE ALINIYOR  ,

BORNOVA ATATÜRK MAHALLESİNDE KOMPLE EV EŞYASI  ALINIYOR  ,BORNOVA SPOT, YEŞİLOVA  DA BAZA YATAK MOBILYA ALINIYOR  0554 551 57 14  ,BORNOVA ANTIKA EV EŞYASI ALANLAR

Yatağan

3. Yatağan Görseli

Yatağan, Osmanlı döneminde yaygın olarak 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar kullanılmış; meşhur ve etkili bir tür kılıçtır. Yabancılar arasında Türk Kılıcı, halk arasında Kulaklı olarak da bilinir. Kılıcın ağırlık merkezi, kılıç yapımında Türk eğrisi olarak bilinen açısı ve ideal vuruş şekli diğer kılıçlardan farklı olduğu için kullanımı zordur.  Formundaki bu farklılığın nedeniyse düşmanın her yönden gelecek kılıç darbelerini daha kolay savurmaktır. Ama iyi kullanan birinin elinde tahrip ve keski gücü, çağdaşı kılıçlardan çok yüksektir. Yatağan’daki motifler ve yazılar bazen bir şiir bazen bir özlü söz olmakla beraber çoğunlukla ayetler, kılıcın sahibinin ismi, dualar ve kılıcı yapan ustanın mührü ile yapım tarihi görülmektedir

4. Gaddare

4. Gaddare Görseli

Form olarak kılıçtan biraz daha kısa olan bu tür, aşırı derecede keskin olmasıyla bilinir. Çok ağır olduğu için iki telle kontrol edildiği bilinen Gaddare, mızraklı askerlerden oluşan düşman cephesini yarmak için baş üstünde çevirerek kullanılırdı. Gaddare, yürüyüş sırasında, sivri ucu havaya dönük olarak omuz üstünde ya da sırtta çapraz olarak taşınırdı.

5. Şaşmir

5. Şaşmir Görseli

Bu kavisli kılıcın kökeni 9.yüzyıla ve Orta Asya’ya dayanır. Farsça kılıç anlamına gelen Şemşir, diğer kılıçlardan farklı olarak bele yatay olarak takılır. Tip olarak eğri, uca doğru incelen ve sivrilen bir formdadır. Yandan görünüşü aslan kuyruğunun kıvrıklığını anımsatır. Bu kılıç, darbe enerjisini bıçağa yayarak, kesme üzerine odaklanır. Bu sebeple saldırıdan ziyade savunma silahı olarak kullanılmıştır

Eski eşya ile Antika arasındaki fark nedir?

Mesela Fransa, 100 yıllık mobilyasını eski eşya olarak satıyor, antika değeri pek yok. Ama bu eşyalar Türkiye’ye geldiği zaman burada antika gibi rağbet görebiliyor. Çünkü Türkiyede ‘’100 yıllık mobilya’’ yok gibi diyebiliriz. Osmanlının oturma düzenine geçmesi 1850’ler. 1850’den önce  sandalyede oturmuyoruz, koltukta oturmuyoruz yer minderlerinde oturuyoruz. Osmanlı’nın mobilya geçmişi çok yeni. Zaten dolap vesair hareketli eşya Osmanlı evlerinde yok gibidir; zira dolaplar, yüklükler ev ile beraber inşa edilir.

Antika eşyalara müdahalelerde bulunuyor musunuz?

Tabii. Biz eski mobilyaların üzerinden yeni mobilya üretiyoruz. Çağdaş dekorasyon içerisinde antik değeri olan eşya olarak başlıyor hayata.

Antikalara nereden ulaşabiliyorsunuz?

Eski eşyalarının olduğunu haber veren bir kişinin evine gittiğinizde, o evde bazen büyük heyecanlar yaşarsınız. Neden bir eşya satılır? Ya ihtiyaç için satılır, ya ev sahibi ölmüştür ya da eşyalardan bıkmıştır yenilemek ister.

Ancak biz genellikle, kendi tasarımlarımıza uygun eşyaları başka antikacılardan ya da bize direkt getirenlerden de seçerek temin ediyoruz.Osmanlı  döneminden gübünüze gelen temiz eskiler  değerindr alınıyor ,bornova da güncel ev eşyası alan satan spot 554 551 57 14 ,bornova küçük parka da gümüş alan antikacı 0554 5515714  ,kabaviçeler iğne oyası değerinde alınıyor, iğne oyası değerinde satan ,biblo alanlar  antika halı  

8. Hançer Görseli

Eski Türkler savaşta, göğüs göğse çarpışmalarda karşısındaki düşmana darbeleri hançerle vurmuştur. Kesici gövdesi bazen tek, ama genellikle çift ağızlı kesici bir silahtır. Hem kesici hem de yakın dövüş silahı olması sebebiyle geniş oluklara sahiptir. Kemere takılarak taşınan Türk hançerleri yaklaşık 35-40 cm. boyundadır. Çelikten yapılmış olan kesici gövdesi altın veya gümüş kakma yazılar, bitkisel motifler, saadet düğümü ya da Mühr-ü Süleyman gibi motiflerle süslenmiştir. Kabzaları kemik, fildişi, gümüş veya altın kaplamadır. Bunlar ahşap üzerine kadife, deri, gümüş veya altın kaplama bir kın içinde taşınır.

9. Memlük kılıcı

9. Memlük kılıcı Görseli

Eğriliği az olan bu kılıç zamanında Mısır’a hükmeden Memlüklüler’den türemiştir. Türk-İslam kültürüne ait en eski kılıç tasarımlarından biridir. İnce, uzun, hafif ve dışa doğru kavislidir. 19. Yüzyılda Karamanlı Hamit Bey tarafından Amerikalılar’a hediye edilmiş; o tarihten bu yana da Amerika deniz subayları tarafından merasim kılıcı olarak taşınmaya başlanmıştır. (kesme biçimi)

10. Pala

10. Pala Görseli

Yatağan’ı daha ziyade yeniçeriler kullanırken; pala, bahriye askeri ve süvariler tarafından kullanılırdı. Pala, düz; genişliği ucuna doğru biraz artan ve bu yüzden hafifçe öne kıvrık gibi görünürdü. Kısa ve enli olması sebebiyle yakın dövüş silahı olarak kullanılırdı.edilmiş; o tarihten bu yana da Amerika deniz subayları tarafından merasim kılıcı olarak taşınmaya başlanmıştır. (kesme biçimi)

10. Pala

10. Pala Görseli

Yatağan’ı daha ziyade yeniçeriler kullanırken; pala, bahriye askeri ve süvariler tarafından kullanılırdı. Pala, düz; genişliği ucuna doğru biraz artan ve bu yüzden hafifçe öne kıvrık gibi görünürdü. Kısa ve enli olması sebebiyle yakın dövüş silahı olarak kullanılırdı.

YORUMLAR
Ibrahim Dogan Profil Resmi
27.07.2021

Sitenin bir kısmında ecdada sövülüyor. Bir kısmında ecdad övülüyor. Bu saçma sitenin ne halt olduğuna karar vermesi gerekiyor.

selin_nothanks Profil Resmi
27.07.2021

Onedio’nun editör ekibini sevmesem de bence böylesi daha iyi. Tek taraflı olması, içerik sansürlemelerine neden olur. Aktrolleri geçtim, ılımlı görüşteki, aklını kullanabilen insanların da fikirlerini dile getirmesi engellenir. Zaten ülkede her şey sansürleniyor. Twitter’dan farkı kalmaz, iyice Buzzfeed’e döner SJW zırvalıklarından geçilmez sonra burası. Şu halde en azından ağzımıza geleni yazabiliyoruz.

Mr Logical Profil Resmi
27.07.2021

Osmanlı, zamanının en ileri askeri teknolojisine sahipti ve en büyük ekonomilerinden biriydi. Teknolojik ve ekonomik üstünlükleri liyakatli idarecilerle birleşince büyük bir imparatorluğa dönüşebildi. Ancak eğitime ve bilime verdikleri önemi azalttıkları anda en büyük darbeyi hiç beklemedikleri bir yerden yediler. Aslında büyük organizasyonlar için bu gayet beklenen bir durumdur ama yine de birkaç yüzyıl daha geciktirilebilirdi belki…

Mehmet Emin Şahin Profil Resmi
28.07.2021

Neresinden bakarsan bak çok doğru bir yorum olmuş, tebrik ederim.

emirjoe Profil Resmi
28.07.2021

ulan tarihimize bakıp gururlanmamak elde değil yemin ediyorum. Yakın tarihe bakıyosun yedi düvele karşı savaşmışız elde hiçbir şey yok iken. Osmanlı,Selçuklu,Timur,Göktürkler,Hunlar,İskitler çok sağlam tarihimiz var mk.

TÜM YORUMLARI OKU (26)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir