İçeriğe geç

KONAK KARATAŞDA ANTİKA ALAN ,05545515714

Antika, maddi değeri olan eski eşya demektir. Bir eşyanın ya da sanat yapıtının “antika” sayılabilmesi için yaşlı olmasının yanında az bulunur özellikte olması gerekir. Ne var ki her eski eşya da antika sayılmaz.

Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ait olabilir. Yalnızca iyi korunmuş eşyalar da zamanla antika değeri kazabilir. Bunlar resim ya da heykel gibi sanat yapıtları, mobilya ya da kap kacak gibi ev eşyaları olabilir. Bazı insanlar yalnızca güzel buldukları, bazıları ise sonradan değerleneceğini bildikleri için koleksiyonlar oluştururlar. Aradan uzun zamanın geçmesiyle bu koleksiyonun parçaları birer antika özelliği kazanır. Antikalar ender bulundukları için değerlidir.

Antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre adlandırılabilir. Bir İngiliz antikası, Kral George ya da Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların adıyla anılabilir. Bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. 12. yüzyıl Anadolu Selçuklu rahlesi yapıldığı dönem, 16. yüzyıl İznik çinisi yapıldığı yerden dolayı özel değer taşır. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekir. Pek çok eşyada hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret bulunur ve bu durumda eşyanın antikalığı kuşku götürmez. Üzerinde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne zaman yapıldığını ise, uzmanlar malzemesine, modeline, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak anlayabilirler.

Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleri bazı antikalar şunlardır: Cam eşya; saatler; metal eşya; mobilya; seramik ve porselen eşya; halı ve kilim.Eski gümüş , mobilyalar , halı , kilim , işlemeli bez , kadife bezler , yatak örtüleri , bakır eşyalar , avizeler , tablolar , resimler , kartpostallar , efemeralar , pul , eski paralar , radyo , telefon , daktilo , eski mekanik eşyalar , el yazması kitaplar , eski çizgi romanlar , taşplak , eski plak ve pikaplar , askeri kıyafetler , kılıç , kama , eski madalya ve nişanlar.

Antika objelerin ekspertizi için müzelerden ve ekspertiz şirketleri tarafından yapılır. 100 yaşın üstündeki Türk objelerin yurtdışına çıkarılması yasaktır. Toprakaltı eserler müzelerden alınan koleksiyoner defterlerine işlenerek koleksiyonerler tarafından koruma altına alabilir. Toprakaltı eser bulanların en yakın müzeye haber vermesi gerekmektedir.MERCEDES KOLEKSYONLUK DAKTİLO DEĞERİNDE ALINIR .ANTİKA DEĞERİ OLAN HERŞEY SANAT DAİR HERŞEY YERİNDEN NAKİT ALINIR .

KONAK DA HALI DAN ESKİ KİLİMLER DEĞERİNDE ALINIR .

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti ile ittifak yapan Almanların Türkiye’ye olan ilgileri, cumhuriyet döneminde de devam etti. Özellikle Anadolu’nun birçok bölgesindeki tarihi yapılarla ilgili kazılara katılan Alman araştırmacıların yaptıkları gezilerin fotoğrafları, Alman’ya’daki bir bit pazarında ortaya çıktı.

Almanya’da yaşayan araştırmacı Şenol Şahin Çörekçi, Berlin’de düzenli olarak gittiği bir bit pazarından zaman zaman çıkan fotoğraf ve görüntülerin Almanların Anadolu’ya ilgilerini net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Nemrut görüntülerini çeken Alman araştırmacı Lothar Carlowitz tarafından 50 yıl önce çekildiği düşünülen görüntülerde Kapadokya Ürgüp bölgesinin henüz insan eli değmemiş halinin çok net bir şekilde görüldüğünü vurgulayan Çörekçi, “Peri bacalarının el değmemiş hali bu görüntülerde çok net bir şekilde ortada” dedi.

İstanbul görüntülerinde ise mega kentin sosyal yaşamına ait çarpıcı detaylar yer aldığını dile getiren Çörekçi, en dikkat çekici detayın Galata Kulesi’nin çatısız hali olduğunu kaydetti.

Haliç Köprüsü’nün altından geçen gemiler ile boğazdaki balıkçıların da dikkat çeken unsurlardan olduğunu ifade eden Çörekçi, “Bu görüntüleri izleyince insanın ‘beni uzaya değil de 1965’li yıllara gönderin diyesi geliyor. Gerçekten insan o dönemde İstanbul’da yaşamak istiyor” diye konuştu.AKŞİT ANTİKA  Dünya’nın farklı ülkelerininin, farklı şehirlerinin ve kültürlerinin Türkiye’ye deki antika severler ile paylaşmasılmasını ve antika meraklılarına ürünler hakkında bilgiler paylaşmak amacıyla kurulmuştur.ANTİKA MÜCEVHERLER DEĞERİNDE ALINIR .

ANTİKA DEĞERİ OLAN ESKİ FOTOĞRAF MAKİNELERİ DEĞERİNDE YERİNDENNAKİT ALINIR .KIBRIS ŞEHİTLER ALSANCAK DA ESKİ PİYANO ESKİ NEFESLİ ENSTÜRÜMANLAR DEĞERİNDE ALINIR .FİYAT VERİLİR .EGE BÖLGESİ GENELİNDE SANAT DEĞERİ  BAZI OBJELER FİYATLANDIRILIR.SANAR DEĞERİ OLAN ESKİ VE GÜNÜMÜZ DE DE KORUNAN BİR TAKIM OBJELER DEĞERİNDE YERİNDEN NAKİT ALINRARAK FİYAT VERİLİR .FRANSIZ ÇALIŞMA MASASI VE İTALYAN MURANO EV EŞYASI DEĞERİNDE ALINIR .AMERİKAN SANDIKLAR KOLTUK GRUPLARI FİYATINDA ALINIR .ANTİKACI .GRUNDİG SATALLİT  EV EŞYASI ALAN SATAN ANTİKACINIZ

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir